ALERGIE I NIETOLERANCJE - NATURALNE SPOSOBY

Co to jest alergia?

Alergia jest nabytą, nadmierną i niewłaściwą reakcją układu immunologicznego wywołaną alergenami – pyłkami roślin, sierścią i śliną zwierząt, roztoczami kurzu domowego, żywnością, lekami itd. Te czynniki alergizujące powodują objawy chorobowe u osób do tego predysponowanych, których wciąż przybywa. Statystyki donoszą, że co 15-20 lat podwaja się liczba alergików. Dziś ich odsetek sięga ok. 30 – 40% populacji. Czyli co trzecia spotkana przez nas osoba zmaga się z uczuleniem.


Esencja problemu

Alergię powoduje jeden lub więcej czynników. W prawidłowych warunkach u zdrowej osoby nie powinny one wywołać reakcji ze strony organizmu. Jednak w przypadku ustroju o zaburzonym funkcjonowaniu systemu immunologicznego w miejsce wniknięcia alergenu dociera coraz więcej komórek odpornościowych, czego efektem jest stan zapalny. Przyjmuje on różnorodną formę – w zależności od lokalizacji – np. ze strony układu oddechowego – duszności, katar, kaszel; zmiany skórne – pokrzywki, świąd, obrzęk; dolegliwości żołądkowe – nudności, biegunki, bóle brzucha. Wszystkie te symptomy alergii potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach doprowadzić wręcz do stanu bezpośredniego zagrożenia życia (wstrząs anafilaktyczny).


ABC walki z alergią

Przykazaniem nr 1 alergika jest omijanie czynników uczulających. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo kurz jest wszędobylski, rośliny pylą niezależnie od naszej woli, a pszczoła może użądlić w najmniej oczekiwanym momencie. Gdy trudno uchronić się przed obecnością alergenu, pacjentom zaleca się stosowanie leków łagodzących reakcję alergiczną. Głównie są to preparaty antyhistaminowe blokujące działanie histaminy – mediatora procesu zapalnego. Skutecznym rozwiązaniem (w większości przypadków) jest też tzw. Immunoterapia (odczulanie). Natomiast w warunkach domowych warto zadbać o utrzymywanie porządku, częste przecieranie podłóg i unikanie gromadzenia bibelotów oraz pluszaków, które często stają się siedliskiem kurzu.


Apteczne SOS

Mało kto wie, że w walce z alergią pomocna jest witamina D. Jej niedobór – szczególnie u małych dzieci i w okresie ciąży – jest czynnikiem ryzyka wystąpienia uczulenia i choroby obturacyjnej płuc. Wyniki prowadzonych badań donoszą, że dzieci z alergią i z obniżonym stężeniem witaminy D3 częściej charakteryzują się nadreaktywnością oskrzeli, cięższymi zaostrzeniami choroby, częstszymi infekcjami i słabiej odpowiadają na leczenie glikokortykosteroidami. Nie trzeba więc zachęcać do sięgnięcia po preparaty z witaminą D3 (np. Witamina D3 1000 j.).
Na liście substancji pomocnych w zwalczaniu alergii nie może też zabraknąć witaminy C oraz wyciągu z grasicy (obecnej w preparacie Pepthym X). Wykazano bowiem, że codzienne przyjmowanie tej witaminy w dawce 1000 mg zmniejsza poziom histaminy we krwi nawet o 40%. Natomiast wyciąg z grasicy wspiera funkcjonowanie i rozwój układu immunologicznego oraz hamuje procesy autoagresji, do których w pewnym sensie zalicza się też alergia. Więcej informacji w naszym sklepie www.zdrowysklep.com.pl


Ectoina - naturalnie na alergię!

Wśród wielu preparatów wspomagających walkę z alergią warto zwrócić uwagę na produkty z ektoiną - EctoSkin i EctoAlerg krople do oczu, EctoAlerg spray do nosa. Jest ona naturalną cząsteczką o działaniu ochronnym i nawilżającym. Otrzymuje się ją z ekstremofilów – mikroorganizmów żyjących w skrajnie niesprzyjających warunkach środowiska (gejzerach, słonych jeziorach, pustyniach). Wytwarzana przez te mikroby ektoina chroni je przed szkodliwych oddziaływaniem czynników zewnętrznych, jak wysoka temperatura, suchość lub promieniowanie UV.
W toku badań nad substancją okazało się, że ektoina działa również stabilizująco i ochronnie na komórki organizmu człowieka. Dziś z powodzeniem stosuje się ją w celu łagodzenia objawów alergii (katar sienny, blokada nosa, łzawienie oczu, kichanie) oraz w dermatologii (głównie w terapii atopowego zapalenia skóry). Ektoina doskonale bowiem nawilża skórę, zmniejsza uczucie swędzenia i szorstkości, a ostatecznie pozytywnie wpływa na ogólny komfort pacjenta. A to dopiero początek jej zalet.

 

« powrót
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Menu strony